Diety

Pojęcie diet większości osób kojarzy się z zawodem dietetyka i jego pacjentami, nie mogącymi spożywać normalnych pokarmów. Tymczasem dieta jest po prostu sposobem odżywiania i dzieli się na kilka rodzajów.

Czym jest dieta

DietyDieta często rozumiana jest jako konkretny system spożywania posiłków według określonych proporcji, tymczasem jest to po prostu sposób odżywiania. Dieta może być zarówno zdrowa, jak i szkodliwa; wegetariańska i mięsna.

Dieta odchudzająca jest tylko jednym z rodzajów diety. Zazwyczaj dla danego społeczeństwa określana jest tzw. dieta naturalna, która jest sposobem odżywiania społeczności określonym w wyniku norm zwyczajowych, tradycji, historii, ale tez dostępności pokarmów w danym regionie. Diety odchudzające są również dietami, których stosowanie jednak jest zazwyczaj ograniczone do konkretnego okresu.

Różne typy diet

W zasadzie, prócz diety naturalnej, wyróżnia się jeszcze trzy rodzaje diet. Dieta doświadczalna zazwyczaj podawana jest w warunkach laboratoryjnych, dlatego nie dotyczy społeczeństwa. Inaczej jest z dietą alternatywną, która pod wieloma postaciami zaczyna się popularyzować. Dieta alternatywna polega na usunięciu ze swojego jadłospisu nie tylko niektórych pokarmów, ale również metod tworzenia posiłków, przy czym jest to usunięcie w pełni świadome i nie wynikające z potrzeb medycznych. Diety te zwie się również ideologicznymi, i należy do nich m.in. wegetarianizm czy weganizm.

Osobnym rodzajem diety jest dieta lecznicza. Ta przygotowywana jest dla konkretnych osób przez lekarza oraz dietetyka. Zazwyczaj stosuje się ją przez określony czas np. w okresie rekonwalescencji, czy też długotrwale, przy rozmaitych alergiach pokarmowych albo nietolerancjach. W niektórych przypadkach, np. przy celiakii, dieta lecznica jest istotnym elementem codziennego życia, który pozwala choremu na utrzymanie stałej jakości życia.

Dostępnych diet jest całe mnóstwo. Jak wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia, które pomoże osiągnąć nam cel i będzie najkorzystniejsza dla naszego organizmu? Ostatnimi czasy pojawiła się dieta, która jest tworzona na podstawie badania genetycznego. Mimo iż cena takiego badania jest dość duża mamy dzięki niemu pewność że dobrana dieta będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb.